Büyük End. Kazalar
Tehlikeli Maddeler
Büyük End. Kazalar
Tehlikeli maddeler bulunduran kuruluşlarda büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi amacıyla, yüksek seviyede, etkili ve sürekli korumayı sağlamak için; Avrupa Birliğinin 9/12/1996 tarihli ve 96/82/EC sayılı Konsey Direktifine paralel olarak, 30.12.2013 tarih ve 28867(mükerre) sayılı "Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik" yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 

Yönetmelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülecektir. Bu bağlamda BEKRA bildirimleri ile başlayan süreç söz konusu Yönetmelik kapsamında gerçekleştirilecek olan çalışmalar ile tamamlanmış olacaktır. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre bilgi sisteminde bulunan BEKRA bildirimlerinde sonrasında tesislerin risk grupları belirlenmektedir. Söz konusu bildirimler sonrasında tesisler; Tehlikesiz, Alt Seviye ve Üst Seviye olmak üzere 3 (üç) gruba ayrılmaktadır. Belirlenen risk seviye grubuna göre de tesislerin hazırlaması ve sisteme yüklemesi gereken dokümanlar belirlenmektedir.

Buna göre tesisler risk grubuna göre; 

Tehlikesiz Grup; 
Herhangi bir rapor hazırlanmasına gerek yoktur. Sadece SEVESO bildirim yükümlülüğü bulunmaktadır. Tesis dahilinde kullanılmakta olan kimyasal ve tehlikeli maddelerde değişiklik olması durumunda bildirimlerin revize edilmesi gerekmektedir. 

Alt Seviye Kuruluş; 
BEKRA Bildirimi,
Büyük Endüstriyel Kaza Önleme Politikası (BEKÖP), 
Güvenliik Yönetim Sistemi,

Üst Seviye Kuruluş; 
BEKRA Bildirimi,

Büyük Endüstriyel Kaza Önleme Politikası (BEKÖP), 
Güvenliik Yönetim Sistemi,
Güvenlik Raporu,
Dahili Acil Durum Planı,
Tatbikat Sonuç Raporu,
Kaza Bilgisi,

doküman ve raporları hazırlamaları gerekmektedir. 
Anasayfa
|
Hakkımızda
|
Belgelerimiz
|
Hizmetlerimiz
|
Referanslarimiz
|
İnsan Kaynakları
|
İletişim
Copyright 2013 Tüm hakkı almerproje.com' a aittir.
Ankara Merkez Adres
Bağlıca Mah. 1067 Sok. No: 5/1
ETİMESGUT / ANKARA
[email protected] - [email protected]
www.almerproje.com - www.almergroup.com